Pride után – választások előtt I rész.

Egy nyugdíjas panelproli összegzése sok-sok idevonatkozó elemzés elolvasása után.

A budapesti Pride felvonulás, különösen a kormány tiltási kísérletei miatt, jelentős hazai és nemzetközi sajtóvisszhangot kapott. A vélemények és értékelések nagyban függtek attól, hogy az adott médium a jobb- vagy baloldali, illetve kormányzati vagy ellenzéki oldalhoz húz.

pride_budapest_seta_az_erzsebet_hid_fele.jpg

A budapesti Pride és az azt övező események nem csupán egy egyszeri tüntetés voltak, hanem egy kulcsfontosságú pillanat a magyarországi politikai, jogi és társadalmi dinamikában, amit ma még talán nem is látunk át teljesen. A közelgő választásokon ezek az események valószínűleg jelentős szerepet játszanak majd a kampányretorikában, a szavazók mozgósításában és a politikai térkép további átrajzolásában.

Amit már most is látunk (vagy hiszünk)

  • Támogatottsági spirál: Fidesz támogatottsága egy „visszafordíthatatlan, csökkenő spirálban” van. Már nem tudja stabilan összetartani a közönségét. Ez nemcsak Budapesten, de vidéken is jól érezhető. Többek szerint a Fidesz szimbolikusan „eltávolodik a vesztestől” – ahogyan a közmédiában is visszafogottabbá vált a párt retorikája .
  • Belső viták, pánik és pozícióharcok A párton belül erősödnek a feszültségek: Mészáros Lőrinc „megfenyegetése” a luxus helyett a felelősségvállalás megkövetelésére utal. Ez már „pániküzemmód”, ahol több fronton zajlanak pozícióharcok. A párt vezető rétegeiben tapintható feszültség
  • „Harcosok Klubja” platform már elismerését jelentik annak: a Fidesz nincs vezető pozícióban, elismerik a vesztes szerep lehetőségét, nem látják már magukat győztesként.
  • A korábban jól működő kommunikációs módszerek jelenleg már nem hoznak áttörést, a közvéleményt egyre kevésbé fogadja el a Fidesz politikáját. A régi módszerek kezdik elveszíteni ütőerejüket.

Ennek már az elmúlt időszakban is egyre láthatóbb jelei voltak. A hazai és külföldi sajtóból értesülhettünk róla, annak ellenére, hogy ezeket a folyamatokat kormányunk folyamatosan tagadta. vagy igyekezett legalább eljelentékteleníteni.

Akkor lássuk az újságírók véleményét a Fidesz általános belső válságjelenségeiről, illetve az Orbáni rezsimvesztés esetén várható tendenciákról.

Nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy a belpolitikai változások, helyi időközi választási eredmények, a belső konfliktusok, és az Orbán-rendszer nemzetközi megítélése keményen összefonódik a demokratikus visszafejlődés és ideológiai polarizáció kérdéseivel. Erről szólnak a sajtóhírek is.

Hazai sajtó

Baloldali és ellenzéki vélemények az előzményekről

  • A HVG elemzése szerint („kétszer fogott padlót most a Fidesz…”) az elmúlt időközi választási vereségek – főleg Újpesten és Orosházán – komoly üzenetet közvetítenek: a vidéki bázis is gyengül
  • Válasz Online szerint („ez a választás a magyar baloldal végét hozhatja el”) a baloldal tartós gyengesége jellemző, miközben a Tisza‑kör egyre inkább jobboldali irányba tolódik
  • A hu korábbi elemzése szerint komoly vereség küszöbén áll a Fidesz, és az első valódi politikai törésre utaló mozgásokat látják generálódni.

Jobboldali és kormánypárti válaszok

  • Magyar Nemzet (idézve Kocsis Máté) azzal reagált, hogy a Tisza–előny csak „baloldali közvélemény‑kutatásnak álcázott propaganda”
  • A Fidesz által közzétett közleményekben gyakori témák: a „dollárbaloldal”, Soros-hálózat, EU‑beavatkozás – célzottan a baloldali finanszírozást vádolják

Nemzetközi sajtó

A nemzetközi sajtó nagy része, különösen a nyugat-európai és amerikai lapok, vezető hírként számoltak be a budapesti eseményekről. Többségükben elítélték a magyar kormány tiltási kísérleteit, és a felvonulást nem csak melegjogi, hanem szélesebb körű emberi jogi és kormányellenes tüntetésként értelmezték. Nem mintha kormányunkat ez különösképpen zavarná.

Baloldali/liberális médiumok

  • Az AP News Orbán politikáját „elektoralista autokráciaként” jellemzi, hasonlóságot állítva Trump rendszereivel – figyelmeztetve a demokrácia aláásására.
  • A Vox és Die Welt hasonló narratívában mutatják be a demokrácia lebontását Orbán alatt, amellyel a nyugati társadalmaknak is számolniuk kell
  • A Guardian a Pride-tiltás kapcsán “Európa értékeinek védelmére” szólít fel, elítélve a kormányt a LMBTQ jogok visszaszorítása miatt .
  • A Financial Times–Washington Post–Guardian beszámolói szerint a Budapest Pride-tízezrek jelképnek tekintik Orbán rezsimjének elleni tiltakozásként
  • Konzervatív és jobboldali vélemények

    • A Times beszámolója szerint az EU-s konzervatív MEP-ek spanyol, olasz és más jobboldali pártokkal együtt álltak ki Magyarország mellett a kritikus EU‑jelentésekkel szemben .
    • Ugyanakkor a The Times arra is rávilágított, hogy Peter Magyar – Orbán korábbi bizalmasa – most az ellenzék frontembereként jelent meg, és ez komoly politikai fordulat lehet.

    A Pride felvonulásról is van vélemény, ha a hivatalos hazai tájékoztatásban ez nem is kapott nagy hangsúlyt. (Ez azt jelenti, hogy a kormánymédia által uralt vidéki sajtóban ezeknek a híreknek már nem jutott hely):

  • nemzetközi sajtó nagy része, különösen a nyugat-európai és amerikai lapok, vezető hírként számoltak be a budapesti eseményekről. Többségükben elítélték a magyar kormány tiltási kísérleteit, és a felvonulást nem csak melegjogi, hanem szélesebb körű emberi jogi és kormányellenes tüntetésként értelmezték.

    • BBC: Rekordszámú, 100-200 ezer emberről számolt be, akik "világos üzenetet küldtek Orbánnak". Kiemelték, hogy sokan éppen a tiltás miatt mentek ki a rendezvényre.
    • Reuters: A felvonulás "Orbán-ellenes tüntetéssé dagadt" megfogalmazást használta, és említést tett Tuzson Bence igazságügyi miniszter figyelmeztetéséről a lehetséges börtönbüntetésről.
    • El País: A résztvevők megszólalásai alapján írta, hogy a Budapest Pride már túlmutat egy melegjogi felvonuláson.
    • Le Monde: Szerintük egész Európa felfigyelt Magyarországra a tiltás miatt, és a lap úgy vélte, Magyarország a 2004-es uniós csatlakozáskor elfogadott európai szerződéseket sérti a gyülekezési jogot csorbító törvényével, és "Moszkva és Isztambul útjára lépett". Ugyanakkor megjegyezték, hogy a menet kifejezetten nyugodt és jó hangulatú volt.
    • New York Times: Arról írt, hogy a Fidesz a Tisza párt népszerűségének növekedésével összefüggésben döntött a Pride betiltásáról. Említést tettek a kormánypárti lapok provokatív képekkel való lejáratási kísérleteiről.
    • CNN: Hatalmas tömegről számolt be, amely "szemben szállt a Budapest Pride betiltásával", és hangsúlyozták, hogy a résztvevők a kormány LMBTQ-rendezvények betiltására irányuló döntése ellen tiltakoztak.
    • Süddeutsche Zeitung: "Budapest szembeszáll Orbánnal" címmel tudósított, kiemelve, hogy a kormány tiltása ellenére több mint 100 ezer ember demonstrált az LMBTQ-jogokért 

       

      Összességében a nemzetközi sajtó a rendezvényt a magyar kormány tekintélyelvű intézkedései elleni kiállásként, az emberi jogok melletti demonstrációként értékelte, és gyakran kritikus hangvételben számolt be a magyar kormány lépéseiről. Több lap is kiemelte a rekordszámú résztvevőt, és azt, hogy a tiltás ellenére békésen zajlott az esemény. Greta Thunberg svéd aktivista is részt vett a felvonuláson, és "fasiszta támadásnak" nevezte a történteket.

      • Hazai Sajtó

        A hazai sajtóban éles különbségek mutatkoztak a jobboldali és baloldali, illetve a kormányzati és ellenzéki orgánumok között.

        Jobboldali Sajtó (főként kormányközeli)

        A kormánypárti és jobboldali sajtó lényegében elhallgatta vagy negatív színben tüntette fel az eseményt.

        • Közmédia (pl. M1 Híradó): Teljes hírzárlatot tartott a rendezvényről, egyetlen szóval sem említve a több százezres felvonulást, miközben más, kevésbé jelentős eseményekről beszámoltak. Ezt számos független médium kritizálta, a cenzúra egyértelmű jelének tartva.
        • Mandiner, Metropol, Hír TV: Ezek a médiumok gyakran a "polgárpukkasztó buli", "LMBTQ-propaganda" kifejezéseket használták. Hangsúlyozták, hogy a rendezvény brüsszeli utasításra jött létre, és az ellenzéknek a Pride fontosabb, mint Budapest problémái (pl. dugók, csőd). Kérdéseket vetettek fel a rendezvény költségvetésével kapcsolatban, miközben a város "csődben van". Egyes vélemények szerint a baloldali ellenzék "meglovagolta" a Pride-ot politikai célokra.
        • Magyar Nemzet, Origo: Ezek a lapok szándékosan provokatív képekkel próbálták lejáratni a rendezvényt, és olyan állításokat tettek, mint hogy "káosz lett úrrá Budapesten" a Pride miatt, ami ellentétes volt a helyszíni tudósításokkal. Nem tudták feloldani azt az ellentmondást, hogy a kormány által betiltott esemény mégis megrendezésre került.
      • Baloldali és Független Sajtó

        A baloldali és független médiumok nagy részletességgel és pozitív hangnemben számoltak be a felvonulásról, kiemelve annak jelentőségét és a rekordszámú résztvevőt.

        • Telex, 24.hu, Index, HVG, Mérce: Ezek a lapok hangsúlyozták a felvonulás békés, fesztiválhangulatát és a rekordtömeg (több százezres becslések) részvételét, amely dacolt a kormányzati tilalommal. Kiemelték, hogy sokan éppen a tiltás miatt döntöttek a részvétel mellett, és a rendezvény politikai üzeneteket is hordozott a jelenlegi rendszerrel szemben.
        • Index, 24.hu: Számos nemzetközi lap visszhangját közölték, megerősítve a széleskörű nemzetközi érdeklődést és a kormányzati lépések kritikáját.
        • Mérce: Cikkekben foglalkoztak azzal, hogy a tiltás ellenére Karácsony Gergely főpolgármester önkormányzati rendezvényként szervezte meg a menetet, és vitatta az esemény jogszerűtlenségét. Kiemelték, hogy a rendezvény körüli "kavargás" megnövelte az érdeklődést.
        • ATV, Nyugat.hu: A közmédia hírzárlatát élesen kritizálták, és hangsúlyozták, hogy a magyar közmédia csak a kormányzati narratívát közvetíti, elhallgatva a valóságot.
        • EP-képviselők nyilatkozatai (Index): Több európai parlamenti képviselő, aki részt vett a Pride-on, nyilatkozott a magyar sajtónak, és elítélte a tiltást. Hangsúlyozták, hogy "nem a Pride, hanem a Pride betiltása illegális", és a jelenlétük nemcsak az Orbán-kormánynak, hanem az európai intézményeknek is szól, cselekvésre szólítva fel őket.

        Összefoglalva, a budapesti Pride utáni sajtóvisszhang élesen polarizált volt. A nemzetközi és a hazai baloldali-független sajtó a rendezvényt a szabadságjogok melletti kiállásnak és a kormányzati elnyomás elleni békés ellenállásnak tekintette, kiemelve a hatalmas résztvevőszámot. Ezzel szemben a hazai jobboldali-kormánypárti sajtó vagy elhallgatta az eseményt, vagy negatív, politikai agitációként, illetve rendbontásként mutatta be, hangsúlyozva a "provokációt" és a "brüsszeli diktátumot".

  • Forrás:


    alfahir.hu+15hirklikk.hu+15hirklikk.hu+15.
    hang.hu+15hirklikk.hu+15hirklikk.hu+15hirklikk.hu
    hirklikk.hu+2hirklikk.hu+2hirklikk.hu+2.
    hirklikk.hu+1naphire.hu+1
    hang.hu+15hirklikk.hu+15hadhazyakos.hu+15.
    hirklikk.hu+1hirklikk.hu+1
    hirklikk.hu+1hirklikk.hu+1
    dailynewshungary.com.
    ft.com+11magyarnemzet.hu+11hirextra.info+11.
    valaszonline.hu.
    hvg.hu.
    theguardian.com
    The Guardian view on Hungary's anti-LGBTQ+ laws: Europe must stand up for its values
    1. máj. 28.
    apnews.com
    Hungary's transformation into an 'electoral autocracy' has parallels to Trump's second term
    1. febr. 15.
    vox.com
    Their democracy died. They have lessons for America about Trump’s power grab.
    1. febr. 5.
    2. balramagyar.hu+1valaszonline.hu+1.

      thetimes.co.uk

theguardian.com+2theguardian.com+2ft.com+2.