Az Orbáni mesterterv

Egy nyugdíjas panelproli összegzése sok-sok idevonatkozó elemzés elolvasása után.

A Pride felvonulásra a tiltás ellenére százezrek vonultak az utcára, s ezzel egy hatalmas kormányellenes tüntetéssé tették a Pride-ot, amit (utólag) az orbánhívők legjobbjai Orbán Viktor mestertervének állította be, mondván, hogy a Fidesz vezetőjének terve volt, hogy egyetlen táborba terelje az ellenzéket, de a vágyvezérelt mosakodás ellenére a kormányozni már képtelen, uszításban és gyűlöletkeltésben viszont verhetetlen Orbán a politikájával képes volt összehozni Európa egyik legnagyobb szabadságjogi rendezvényét.

pride_becs_szaxibemutato_ii.jpg

Orbán – ahogy mondani szokták – már megbukott. csak még nem tud róla. Utcai harcosunk nem adja fel! A népszerűség csökkenése és a Tisza erősödésének visszafogására további mestertervek vannak a tarsolyában:

Orbán válasza a történésekre

Alapvetően mellébeszélésre és hazugságokra épül. Íme néhány:

  1. A lefelé tartó támogatottsági spirál tagadása
  • A Fidesz továbbra is hangsúlyozza, hogy a közvélemény-kutatások nem megbízhatóak, és sokuk mögött „baloldali manipuláció” áll.
  • A kormánymédia nem vagy alig számol be a vereségekről (pl. Orosháza, Újpest), ehelyett a „működő kormányzás” narratíváját ismétli.
  1. Tisza Párt delegitimálása
  • A kormányzati kommunikáció következetesen „dollárbaloldali” narratívába próbálja beilleszteni Magyar Pétert és pártját – azaz külföldről finanszírozott, rendszerváltó ügynökként jelenítik meg.
  • Ezzel párhuzamosan a Fidesz a régi baloldali ellenfelekkel (pl. Gyurcsány Ferenc) való összemosásra törekszik, még ha ezek a kapcsolatok nem állnak fenn.
  1. Saját tábor mozgósítása és belső fegyelem fokozása
  • Megerősödtek a párton belüli fegyelemre utaló jelek: például a Mészáros Lőrinccel szembeni nyomásgyakorlás vagy a médiában való aktívabb jelenlét követelése.
  • Várhatóan több „rendpárti” lépés jön, pl. törvényi szigorítások, újabb kultúrharcos témák, hogy stabilizálják a törzsbázist.

Mire számítsunk választásokig:

Tisza Párt megerősödése: A Fidesznek először kell szembenéznie egy valóban centrumból jövő kihívóval. Magyar Péter nem illeszkedik a „régi baloldal” keretébe, ami új kommunikációs stratégiát igényel, amit eddig még nem találtak meg.

Kormánypárti védekezés: Tovább erősödhet a negatív kampány, mint a külföldi beavatkozás, migráció, Soros, LMBTQ-témák – ezekkel akarják elterelni a figyelmet a gazdasági nehézségekről.

A Fidesz politikai túlélési stratégiája szinte mindig előre megtervezett intézményi lépéseken és kommunikációs hadjáratokon nyugszik. Most védekező–konzerváló pozícióba került, és nem látható, hogy lenne valódi megújulási stratégiája. A 2026-os választások előtt három lehetséges kimenet:

  1. Status quo fenntartása: a Fidesz hozza a saját bázisát, de nem nyer új szavazókat – így szoros eredmény lehet, akár koalíciós kényszer.
  2. Tisza Párt áttörése: ha képes mozgósítani a bizonytalanokat és kiábrándultakat, a Fidesz kisebbségbe szorulhat.
  3. Rendszeren belüli újraalakulás: ha a Fideszen belül is elindul a „vesztestől való távolodás” (pl. regionális elöljárók, gazdasági háttéremberek irányváltása), az gyorsítani fogja az átrendeződést.

Eddig és a jövőben alkalmazott kormányzati eszköztár:

Orbánnak – a korlátlan anyagi háttér mellett - számtalan törvényes és – mondjuk úgy, kreatív - törvényalkotási, választástechnika, adminisztratív, és pszichológiai nyomásgyakorlásra van lehetősége, és ezeket nem fél alkalmazni.

Néhány belőlük a teljesség igénye nélkül: (nem ötletadónak szánom, ezek mind a fideszes túlhatalom által az évtizedek alatt finoman cizellált – és bevált, ismert – módszerek)

A választókerületek átrajzolása (gerrymandering): Ezzel újraszabják a választókerületeket a népességváltozásra hivatkozva.      Be nem vallott cél: Tisza- és baloldali szavazóbázis „szétmosása”, Fidesz-bázis maximalizálása

A közmédia mozgósítása: Egyoldalú politikai hírek, ellenzék lejáratása (pl. „dollárbaloldal”, „Soros-báb, stb.”).                         Be nem vallott cél: A valós politikai alternatíva lejáratása, saját tábor feltüzelése.

A Tisza és új ellenzék célkeresztben tartása: Magyar Péter és szövetségesei életének totális és – gyakran hazugságokkal, ferdítésekkel tarkított - gusztustalan kiteregetése, morális támadások tömege.                      Be nem vallott cél: Fidesz–Tisza párharcot „erkölcsi küzdelemmé” emelni.

Az állami apparátus mozgósítása: Megyei kormányhivatalok, iskolák, állami cégek dolgozóinak „érzékenyítése.            Be nem vallott cél: A választók befolyásolása lojalitási alapon

Civil szervezetek regulázása: Potenciálisan „ellenzéki” civil hálózatok – akár törvénytelen – újraszabályozása.                         Be nem vallott cél: Független társadalmi kontroll gyengítése.

Önkormányzati ellehetetlenítés: Ellenzéki vezetésű városok forrásmegvonása.                                                                        Be nem vallott cél: Az alternatív kormányzás képességének rombolása.

Csak hogy izgalmasabb legyen. Orbánnak és talpnyalóinak – a fidesz mamelukok izzadtságszagú próbálkozásai ellenére - semmi nem jött be (repülőstart, leküzdöttük az inflációt, nem lesz Pride, stb.). Ennél még én is jobb vátesz vagyok.

Ime leírva, visszanézhetően, számon kérhetően egy kis jóslás a fidesz várható „Ha nem mi nyerünk” típusú 2026-os választási kampánystratégiájáról az idei évre:

A fidesz várható őszi kampánytratégiája

A legfontosabb stratégiai cél a Tisza párt semlegesítése lejáratás, pénzügyi ellehetetlenítés, karaktergyilkosságok segítségével. Ez persze már elkezdődött, nem kell nagy ész a folytatást elképzelni.

  • Narratívaváltás: "Magyarország függetlenségének védelme a nemzetközi támadások ellen" tematizálása. Be nem vallott cél: Bizonytalanok visszatolása a Fidesz felé.
  • „Káosz vagy rend” narratíva
  • Törvényelőkészítés: Választókerületek finomhangolása demográfiai alapon
  • Tisza Párt lejáratási kampány indul: "Magyar Péter nem más, mint..."
  • Bizonytalanok visszatolása a Fidesz felé félelemkeltéssel, osztogatással, célzott médiahadjárattal-
  • Saját bázis konzerválása és fegyelmezése főleg félelemkeltéssel, megtévesztéssel, lekenyerezéssel.
  • Szavazatok „megvásárlása” érzelmi eszközökkel.
  • Intézményes bebetonozás: Jogszabályok átírása, kampánytorzítás, választási tér újraszabása. A fantázia végtelen.

Hogy ezekből mi fog megvalósulni, azt majd meglátjuk. de hogy nem lesz sem demokratikus, sem becsületes, az biztos!